TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W20-41SY
MS3471W20-41SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W20-41SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 41POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471W20-41SY.pdf
Availability of MS3471W20-41SY
QUANTITY
MS3471W20-41SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W20-41SY
Internal Part NumberEIS-MS3471W20-41SY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions41
Shell Size - Insert20-41
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W20-41SY
Related LinksMS3471W, MS3471W20-41SY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W20-41SY Details Description
Related parts for MS3471W20-41SY
CONN HEADER 16POS DUAL VERT TIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR CPU 128K EE 8-SOIC datasheet.pdf
POWER STRIP 60" 15A 12OUT 6'C datasheet.pdf
3D CALIBRATION TOOL datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 15MM datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS CORD SOCKET datasheet.pdf
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
33UF 250V 12,5X20 datasheet.pdf