TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W22-41PW-LC
MS3471W22-41PW-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W22-41PW-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 41POS PIN
Datasheet Download
MS3471W22-41PW-LC.pdf
Availability of MS3471W22-41PW-LC
QUANTITY
MS3471W22-41PW-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W22-41PW-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W22-41PW-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W22-41PW-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W22-41PW-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W22-41PW-LC Details Description
Related parts for MS3471W22-41PW-LC
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
IC PCM CODEC 80-BGA datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 1/8 NPT 4-20MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
FERRITE CHIP 60 OHM 0805 datasheet.pdf
V680 HEAD 100MM SQ FLEX 12.5M datasheet.pdf
RES 1.74 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf