TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W24-31PY-LC
MS3471W24-31PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W24-31PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3471W24-31PY-LC.pdf
Availability of MS3471W24-31PY-LC
QUANTITY
MS3471W24-31PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W24-31PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W24-31PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W24-31PY-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W24-31PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W24-31PY-LC Details Description
Related parts for MS3471W24-31PY-LC
CAP TANT POLY 220UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
PATCHBAY 2 RACK JACK 90PIN CONN datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 2700UF 400V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 6.8 OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf