TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W24-61S
MS3471W24-61S picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W24-61S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS INLINE SCKT
Datasheet Download
MS3471W24-61S.pdf
Availability of MS3471W24-61S
QUANTITY
MS3471W24-61S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W24-61S
Internal Part NumberEIS-MS3471W24-61S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W24-61S
Related LinksMS3471, MS3471W24-61S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W24-61S Details Description
Related parts for MS3471W24-61S
FILTER FELT 120X120 datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 48POS VERT datasheet.pdf
CABLE SERIAL SC SERIES 96" datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 630V X7R 1210 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf