TE Connectivity Deutsch Connectors MS3471W24-61SX-LC
MS3471W24-61SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3471W24-61SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT INLINE 61POS SCKT
Datasheet Download
MS3471W24-61SX-LC.pdf
Availability of MS3471W24-61SX-LC
QUANTITY
MS3471W24-61SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3471W24-61SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3471W24-61SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3471W24-61SX-LC
Related LinksMS3471W2, MS3471W24-61SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3471W24-61SX-LC Details Description
Related parts for MS3471W24-61SX-LC
CLIP CORD ADH BEVEL NATURAL .62" datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 1.5A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
IC CLOCK GEN FIELD PRG 8-TSSOP datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SOLID HANDI-CARD, TYHC#32 datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 250MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LIGHTPIPE PNL MT FLAT 0.350" datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf