Amphenol Aerospace Operations MS3472A18-32S
MS3472A18-32S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472A18-32S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472A18-32S.pdf
Availability of MS3472A18-32S
QUANTITY
MS3472A18-32S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472A18-32S
Internal Part NumberEIS-MS3472A18-32S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472A18-32S
Related LinksMS3472, MS3472A18-32S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472A18-32S Details Description
Related parts for MS3472A18-32S
CONN TERM BLOCK .2" SIDE 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 22 OHM 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 9CH 3.3V 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 5A DO215AB datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 350UH 650MA 625 MOHM datasheet.pdf
SPTA 1/ 5-3 5 BDMC:NZ datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 450VDC RADIAL datasheet.pdf