Amphenol Aerospace Operations MS3472L12-10SY
MS3472L12-10SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L12-10SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L12-10SY.pdf
Availability of MS3472L12-10SY
QUANTITY
MS3472L12-10SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L12-10SY
Internal Part NumberEIS-MS3472L12-10SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L12-10SY
Related LinksMS3472L, MS3472L12-10SY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L12-10SY Details Description
Related parts for MS3472L12-10SY
IC REG BUCK BST FLYBK 5V 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOICE REC/PL 180SEC IN 28SOIC datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 4POS datasheet.pdf
CAP MICA 82PF 1% 100V 1210 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W SGL 5V OUT DIP6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS SKT datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 2.54MM T/H GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
30V NPN LOW SATURATION TRANSISTOR IN D-PAK IC datasheet.pdf