TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-12P
MS3472L14-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L14-12P.pdf
Availability of MS3472L14-12P
QUANTITY
MS3472L14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-12P
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-12P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-12P
Related LinksMS3472, MS3472L14-12P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-12P Details Description
Related parts for MS3472L14-12P
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FUSE CERM 12A 450VAC 250VDC 3AB datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R RADIAL datasheet.pdf
CONN FIBER SC RECEPT SMPLX datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf