TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L14-12P
MS3472L14-12P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L14-12P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L14-12P.pdf
Availability of MS3472L14-12P
QUANTITY
MS3472L14-12P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L14-12P
Internal Part NumberEIS-MS3472L14-12P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L14-12P
Related LinksMS3472, MS3472L14-12P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L14-12P Details Description
Related parts for MS3472L14-12P
Connector Receptacle 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 5A 24V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
ENCODER MOD 6CH 720CPR datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 105MA 5.9 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
3 TERMINAL EMI FILTER LOW PASS L datasheet.pdf
SHROUD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V datasheet.pdf
CAP CER 4.2PF 25V NP0 008004 datasheet.pdf