TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L16-23SX-LC
MS3472L16-23SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-23SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 23POS SKT
Datasheet Download
MS3472L16-23SX-LC.pdf
Availability of MS3472L16-23SX-LC
QUANTITY
MS3472L16-23SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-23SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-23SX-LC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions23
Shell Size - Insert16-23
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (22)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-23SX-LC
Related LinksMS3472L1, MS3472L16-23SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L16-23SX-LC Details Description
Related parts for MS3472L16-23SX-LC
Connector Header, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER 2MM DUAL SMD 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 3A TO-220 datasheet.pdf
Crystal Testing Service datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.5V 60W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 12AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf