Amphenol Aerospace Operations MS3472L16-26S QPL SAMPLES
MS3472L16-26S QPL SAMPLES picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-26S QPL SAMPLES
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472L16-26S QPL SAMPLES.pdf
Availability of MS3472L16-26S QPL SAMPLES
QUANTITY
MS3472L16-26S QPL SAMPLES Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-26S QPL SAMPLES
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-26S QPL SAMPLES
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-26S QPL SAMPLES
MS3472L16-26S QPL SAMPLES Details Description
Related parts for MS3472L16-26S QPL SAMPLES
IC POT DIG QUAD 100K 8BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND CLR SEALED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS SCKT datasheet.pdf
RF EVAL FOR RF3932 PA datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf