ITT Cannon, LLC MS3472L16-26S
MS3472L16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3472L16-26S.pdf
Availability of MS3472L16-26S
QUANTITY
MS3472L16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3472L16-26S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L16-26S
Related LinksMS3472, MS3472L16-26S Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3472L16-26S Details Description
Related parts for MS3472L16-26S
IDC CABLE - MKS10K/MC10M/MCF10K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8DFN datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS GOLD PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SPLICE 13-16.5AWG THRU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A TO220-3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.6KV 500A 3TOWER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
SCR 1600V 1420A E-PUK datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf