Amphenol Aerospace Operations MS3472L18-11BZ
MS3472L18-11BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L18-11BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472L18-11BZ.pdf
Availability of MS3472L18-11BZ
QUANTITY
MS3472L18-11BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L18-11BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472L18-11BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L18-11BZ
Related LinksMS3472L, MS3472L18-11BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L18-11BZ Details Description
Related parts for MS3472L18-11BZ
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK 19MM KEYCODE 046 datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR LO/HI 3.08V SOT-26 datasheet.pdf
TVS DIODE 7.02VWM 12.1VC SMA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 2.5KV TRANS 4SOIC datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 24.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf