Amphenol Aerospace Operations MS3472L22-21AY
MS3472L22-21AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L22-21AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
MS3472L22-21AY.pdf
Availability of MS3472L22-21AY
QUANTITY
MS3472L22-21AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L22-21AY
Internal Part NumberEIS-MS3472L22-21AY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L22-21AY
Related LinksMS3472L, MS3472L22-21AY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472L22-21AY Details Description
Related parts for MS3472L22-21AY
BATTERY PACK NIMH 10.8V 2100 MAH datasheet.pdf
CBL RIBN 60COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 50V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 28POS datasheet.pdf
CAP CER 2PF 5KV R7 AXIAL datasheet.pdf
DRAG STOCK datasheet.pdf
CONN RECEPT datasheet.pdf
10V + 5V References IC datasheet.pdf