TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L22-55PZ-LC
MS3472L22-55PZ-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L22-55PZ-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN
Datasheet Download
MS3472L22-55PZ-LC.pdf
Availability of MS3472L22-55PZ-LC
QUANTITY
MS3472L22-55PZ-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L22-55PZ-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L22-55PZ-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L22-55PZ-LC
Related LinksMS3472L2, MS3472L22-55PZ-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L22-55PZ-LC Details Description
Related parts for MS3472L22-55PZ-LC
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 14POS WALL MT PINS datasheet.pdf
LED PANEL RED DIFF SNAP-IN 18"LD datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 60W datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK UHF datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 49POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf