TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L22-55S-LC
MS3472L22-55S-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L22-55S-LC
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS SKT
Datasheet Download
MS3472L22-55S-LC.pdf
Availability of MS3472L22-55S-LC
QUANTITY
MS3472L22-55S-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L22-55S-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L22-55S-LC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L22-55S-LC
Related LinksMS3472L2, MS3472L22-55S-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L22-55S-LC Details Description
Related parts for MS3472L22-55S-LC
OPTICAL LIGHT PIPE datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOL datasheet.pdf
TRANS NPN 40V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .050" STR PCB datasheet.pdf
LCD 3.0" TFT 240X400 WHT TRANSFL datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 256CABGA datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 100' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 161.1328MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
JFET N-CH 30V 0.5W TO-206AC datasheet.pdf