TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L24-31P
MS3472L24-31P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L24-31P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L24-31P.pdf
Availability of MS3472L24-31P
QUANTITY
MS3472L24-31P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L24-31P
Internal Part NumberEIS-MS3472L24-31P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L24-31P
Related LinksMS3472, MS3472L24-31P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L24-31P Details Description
Related parts for MS3472L24-31P
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .018DIA TINLEAD datasheet.pdf
LED 15MM BAYONET RED 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 470UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
IC SWIT PROG OVP OCP 9SIP datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 24K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A DL SYNC 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf