TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L24-31P
MS3472L24-31P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L24-31P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 31POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L24-31P.pdf
Availability of MS3472L24-31P
QUANTITY
MS3472L24-31P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L24-31P
Internal Part NumberEIS-MS3472L24-31P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L24-31P
Related LinksMS3472, MS3472L24-31P Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L24-31P Details Description
Related parts for MS3472L24-31P
RES SMD 4.64K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST GRN datasheet.pdf
SENSOR MAGNETIC SPST 6-10AT ALUM datasheet.pdf
CONN PLUG STRAIGHT 13POS W/SCKT datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
LACING TAPE POLY RUBBER 0.05" BK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf