TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L24-31PY-LC
MS3472L24-31PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L24-31PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
MS3472L24-31PY-LC.pdf
Availability of MS3472L24-31PY-LC
QUANTITY
MS3472L24-31PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L24-31PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472L24-31PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L24-31PY-LC
Related LinksMS3472L2, MS3472L24-31PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L24-31PY-LC Details Description
Related parts for MS3472L24-31PY-LC
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/8" datasheet.pdf
RES SMD 1.24M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 26.1K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
COAX CABLE 2.92MM MALE/MALE 36" datasheet.pdf