TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L24-61PZ
MS3472L24-61PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L24-61PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472L24-61PZ.pdf
Availability of MS3472L24-61PZ
QUANTITY
MS3472L24-61PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L24-61PZ
Internal Part NumberEIS-MS3472L24-61PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L24-61PZ
Related LinksMS3472L, MS3472L24-61PZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L24-61PZ Details Description
Related parts for MS3472L24-61PZ
IDC CABLE - MDM26H/MC26M/MDM26H datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS VERT KINK PIN datasheet.pdf
CABLE WIRES TO I/O BLOCK 5M datasheet.pdf
RES SMD 50.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
16CH MIL SNAP-CONN OUTPUT PNP datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PATHWAY 30 WX10' L ELECTRO datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
FLASH CF 6-M 128GB MLC ET IND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf