TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472L8-98S
MS3472L8-98S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472L8-98S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472L8-98S.pdf
Availability of MS3472L8-98S
QUANTITY
MS3472L8-98S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472L8-98S
Internal Part NumberEIS-MS3472L8-98S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions3
Shell Size - Insert8-98
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472L8-98S
Related LinksMS3472, MS3472L8-98S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472L8-98S Details Description
Related parts for MS3472L8-98S
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6A 18 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
BOX STEEL 9.02"L X 5.98"W datasheet.pdf
SR BTS CB FT 20 ASY datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf