TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-12A
MS3472W14-12A picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-12A
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-12A.pdf
Availability of MS3472W14-12A
QUANTITY
MS3472W14-12A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-12A
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-12A
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-12A
Related LinksMS3472, MS3472W14-12A Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-12A Details Description
Related parts for MS3472W14-12A
CAP ALUM 39000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS WALL MT PINS datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V TO263 datasheet.pdf
CONN PLUG LGH 4POS CIRCULAR datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 Y/G,R/G/Y/G datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf