Amphenol Aerospace Operations MS3472W14-12BX
MS3472W14-12BX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-12BX
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W14-12BX.pdf
Availability of MS3472W14-12BX
QUANTITY
MS3472W14-12BX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-12BX
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-12BX
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-12BX
Related LinksMS3472W, MS3472W14-12BX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W14-12BX Details Description
Related parts for MS3472W14-12BX
CARDEDGE 72POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
IC USB SWITCH SP3T DUAL 12TQFN datasheet.pdf
LATCH HANDLE LOCKING L BLACK datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 15.75MM datasheet.pdf
HI STRNGTH ROLL 12X30' A VFN datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 400W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V SMD datasheet.pdf