TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-15AW
MS3472W14-15AW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-15AW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-15AW.pdf
Availability of MS3472W14-15AW
QUANTITY
MS3472W14-15AW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-15AW
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-15AW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-15AW
Related LinksMS3472W, MS3472W14-15AW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-15AW Details Description
Related parts for MS3472W14-15AW
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SOJ, 2.85mm pitch datasheet.pdf
IC PROGRAM 4.200V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC LP 10-BIT 133KSPS 20-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN CHAMP PLUG 68POS .050 R/A datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CERAMIC MANUAL RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf