TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W14-18PX-LC
MS3472W14-18PX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-18PX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN
Datasheet Download
MS3472W14-18PX-LC.pdf
Availability of MS3472W14-18PX-LC
QUANTITY
MS3472W14-18PX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-18PX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-18PX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-18PX-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W14-18PX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W14-18PX-LC Details Description
Related parts for MS3472W14-18PX-LC
RELAY TELECOM DPDT 2A 12V datasheet.pdf
TERM BLOCK FUSE W/LEVER/LIGHT datasheet.pdf
IC LASER CTRLR 1.25GBPS 10MSOP datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 27 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
BLZP 5.00/20/270LH SN OR BX datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 12"L X 10"W datasheet.pdf
MICRO 21C S 18" WHT JACKS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.5V datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf