ITT Cannon, LLC MS3472W14-18SW
MS3472W14-18SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-18SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3472W14-18SW.pdf
Availability of MS3472W14-18SW
QUANTITY
MS3472W14-18SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-18SW
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-18SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-18SW
Related LinksMS3472W, MS3472W14-18SW Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3472W14-18SW Details Description
Related parts for MS3472W14-18SW
RES ARRAY 15 RES 3.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 300MA 2.66 OHM datasheet.pdf
HDR STR DR .100 GP datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS DUAL LTGRAY datasheet.pdf