ITT Cannon, LLC MS3472W14-19SY
MS3472W14-19SY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W14-19SY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS3472W14-19SY.pdf
Availability of MS3472W14-19SY
QUANTITY
MS3472W14-19SY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W14-19SY
Internal Part NumberEIS-MS3472W14-19SY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II, PV
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Ingress Protection-
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W14-19SY
Related LinksMS3472W, MS3472W14-19SY Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MS3472W14-19SY Details Description
Related parts for MS3472W14-19SY
CONN HEADER 20POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC PFC CTRL AVERAGE CURR 16TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 24VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR DUAL 8DFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG GREEN 500' datasheet.pdf
RES 6.81K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.079 8 POS datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CIRCUIT BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf