TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-26S
MS3472W16-26S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472W16-26S.pdf
Availability of MS3472W16-26S
QUANTITY
MS3472W16-26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-26S
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-26S
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-26S
Related LinksMS3472, MS3472W16-26S Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-26S Details Description
Related parts for MS3472W16-26S
HEX STANDOFF 8-32 ALUMINUM 2" datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 8K OTP 20SOIC datasheet.pdf
BIT TORX T15 0.98" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 68 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
RES 0.56 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 620MA 180 MOHM datasheet.pdf