TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W16-26SY-LC
MS3472W16-26SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W16-26SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS SKT
Datasheet Download
MS3472W16-26SY-LC.pdf
Availability of MS3472W16-26SY-LC
QUANTITY
MS3472W16-26SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W16-26SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W16-26SY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W16-26SY-LC
Related LinksMS3472W1, MS3472W16-26SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W16-26SY-LC Details Description
Related parts for MS3472W16-26SY-LC
SIDACTOR BI 220V 150A DO-214AA datasheet.pdf
IC DAC 8BIT VOUT W/REF TSOT23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 7.59K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 18K OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
IC INVERTER ESV datasheet.pdf
IMPACT ORTHO BP 5X10 OPEN SN datasheet.pdf
OSC VCTCXO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-12POS OPEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 20% 330VAC AXIA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf