Amphenol Aerospace Operations MS3472W18-11S
MS3472W18-11S picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W18-11S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W18-11S.pdf
Availability of MS3472W18-11S
QUANTITY
MS3472W18-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W18-11S
Internal Part NumberEIS-MS3472W18-11S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W18-11S
Related LinksMS3472, MS3472W18-11S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W18-11S Details Description
Related parts for MS3472W18-11S
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 1A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
IC LINE RCVR RS485 QUAD 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HDR BRKWAY .100 04POS VERT datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 170W ISOPLUS247 datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 370K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 38VWM 67.8VC SMCJ datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IPASSPLUS HD INTRECASSY 1X1 076A datasheet.pdf