Amphenol Aerospace Operations MS3472W18-11SX
MS3472W18-11SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W18-11SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W18-11SX.pdf
Availability of MS3472W18-11SX
QUANTITY
MS3472W18-11SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W18-11SX
Internal Part NumberEIS-MS3472W18-11SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W18-11SX
Related LinksMS3472W, MS3472W18-11SX Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W18-11SX Details Description
Related parts for MS3472W18-11SX
IC VREF SERIES 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS W/PINS datasheet.pdf
ADAPTER FOR 44-PLCC XCR3000XL datasheet.pdf
RES SMD 12 OHM 5% 25W DPAK datasheet.pdf
5MM EUROBLOCK PC 45 BLK 3POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP MICA 1000PF 5% 1.5KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED COB WHT 6.3MM 3500K 80CRI datasheet.pdf
RELAY REED SPST-NO 500MA 5V datasheet.pdf
OSC XO 24.576MHZ CMOS SMD datasheet.pdf