Amphenol Aerospace Operations MS3472W18-11SZ
MS3472W18-11SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W18-11SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS WALL MNT SCKT
Datasheet Download
MS3472W18-11SZ.pdf
Availability of MS3472W18-11SZ
QUANTITY
MS3472W18-11SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W18-11SZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W18-11SZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W18-11SZ
Related LinksMS3472W, MS3472W18-11SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W18-11SZ Details Description
Related parts for MS3472W18-11SZ
IC GATE NAND 3CH 3-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 6POS TIN-LEAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS .050 DIP SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMF datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-5 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 65A TO220AB datasheet.pdf
Crystal 30.0000MHz 20ppm 20pF 30 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 21POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.69 OHM 1% 20W datasheet.pdf