Amphenol Aerospace Operations MS3472W18-32BZ
MS3472W18-32BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W18-32BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W18-32BZ.pdf
Availability of MS3472W18-32BZ
QUANTITY
MS3472W18-32BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W18-32BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W18-32BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W18-32BZ
Related LinksMS3472W, MS3472W18-32BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W18-32BZ Details Description
Related parts for MS3472W18-32BZ
CONN PLUG 128POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 60POS 0.5MM 24" datasheet.pdf
RES 133 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKT datasheet.pdf
CONN SOCKET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 14 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
SOLDERSLEEVE datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf