Amphenol Aerospace Operations MS3472W22-21BY
MS3472W22-21BY picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-21BY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 21POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS3472W22-21BY.pdf
Availability of MS3472W22-21BY
QUANTITY
MS3472W22-21BY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-21BY
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-21BY
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-21BY
Related LinksMS3472W, MS3472W22-21BY Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W22-21BY Details Description
Related parts for MS3472W22-21BY
TRANS PNP 45V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 300V 20A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS .100" R/A GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 2CH 16CSBGA datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC VOLT DET TIME DLY 0.8V 4-USPN datasheet.pdf
CARD MARKER WIRE SOLID datasheet.pdf
F3SJ-A1415P14 datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf