Amphenol Aerospace Operations MS3472W22-21PZ
MS3472W22-21PZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-21PZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3472W22-21PZ.pdf
Availability of MS3472W22-21PZ
QUANTITY
MS3472W22-21PZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-21PZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-21PZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-21PZ
Related LinksMS3472W, MS3472W22-21PZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472W22-21PZ Details Description
Related parts for MS3472W22-21PZ
RES CHAS MNT 5 OHM 5% 50W datasheet.pdf
IC D-TYPE POS/NEG 16QFN datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 250KBPS 20-SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 40UF 5% 30V AXIAL datasheet.pdf
FOOT CYLINDRICAL 1.97" DIA BLACK datasheet.pdf