TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W22-41SX-LC
MS3472W22-41SX-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W22-41SX-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 41POS SKT
Datasheet Download
MS3472W22-41SX-LC.pdf
Availability of MS3472W22-41SX-LC
QUANTITY
MS3472W22-41SX-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W22-41SX-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W22-41SX-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert22-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (14), 20 (27)
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W22-41SX-LC
Related LinksMS3472W2, MS3472W22-41SX-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W22-41SX-LC Details Description
Related parts for MS3472W22-41SX-LC
IC REG LDO 3V 1A DDPAK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 100 OHM 1% 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PWM 10MSOP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 10A 125V datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf