TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W24-19PW
MS3472W24-19PW picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W24-19PW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/PINS
Datasheet Download
MS3472W24-19PW.pdf
Availability of MS3472W24-19PW
QUANTITY
MS3472W24-19PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W24-19PW
Internal Part NumberEIS-MS3472W24-19PW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W24-19PW
Related LinksMS3472W, MS3472W24-19PW Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W24-19PW Details Description
Related parts for MS3472W24-19PW
RES ARRAY 4 RES 680 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RECEPT 20POS .050" STR GOLD datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 1.8K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
SITE LICENSE PCI TARGET 64BIT XP datasheet.pdf
RES 340 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf