TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W24-19SX
MS3472W24-19SX picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W24-19SX
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT
Datasheet Download
MS3472W24-19SX.pdf
Availability of MS3472W24-19SX
QUANTITY
MS3472W24-19SX Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W24-19SX
Internal Part NumberEIS-MS3472W24-19SX
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationX
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W24-19SX
Related LinksMS3472W, MS3472W24-19SX Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W24-19SX Details Description
Related parts for MS3472W24-19SX
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT UMQ-3814-A datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN PLUG 47POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
47000UF 100V 76X146MM 85C 15000H datasheet.pdf