TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W24-61BZ
MS3472W24-61BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W24-61BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS3472W24-61BZ.pdf
Availability of MS3472W24-61BZ
QUANTITY
MS3472W24-61BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W24-61BZ
Internal Part NumberEIS-MS3472W24-61BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W24-61BZ
Related LinksMS3472W, MS3472W24-61BZ Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W24-61BZ Details Description
Related parts for MS3472W24-61BZ
IDC CABLE - MCF50K/MC50G/MCF50K datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
MINIFIT JR RA SR /PEG 3POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 15POS PIN datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM FLEX FOIL datasheet.pdf