TE Connectivity Deutsch Connectors MS3472W24-61SY-LC
MS3472W24-61SY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3472W24-61SY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT
Datasheet Download
MS3472W24-61SY-LC.pdf
Availability of MS3472W24-61SY-LC
QUANTITY
MS3472W24-61SY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472W24-61SY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3472W24-61SY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472W24-61SY-LC
Related LinksMS3472W2, MS3472W24-61SY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3472W24-61SY-LC Details Description
Related parts for MS3472W24-61SY-LC
FUSE BOARD MNT 630MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 6A D2PAK datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 280 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ST63-3-55-22-90 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SGE1510-3-0350A-200MQD-5000FQD datasheet.pdf
INS BNCM CABLE TO STKSHTH P 50OH datasheet.pdf
FUSE 160MA 250V AXIAL datasheet.pdf