Amphenol Aerospace Operations MS3474L12-10B
MS3474L12-10B picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L12-10B
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 10POS SKT JAM NUT
Datasheet Download
MS3474L12-10B.pdf
Availability of MS3474L12-10B
QUANTITY
MS3474L12-10B Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L12-10B
Internal Part NumberEIS-MS3474L12-10B
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L12-10B
Related LinksMS3474, MS3474L12-10B Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L12-10B Details Description
Related parts for MS3474L12-10B
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 32VAC/VDC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
RES 69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 63.4 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5V SMD datasheet.pdf
TV 37C 37#22D PIN J/N RECP datasheet.pdf
680UF 63V 12,5X25 datasheet.pdf