Amphenol Aerospace Operations MS3474L12-10SW
MS3474L12-10SW picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L12-10SW
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 10POS JAM NUT W/SCKT
Datasheet Download
MS3474L12-10SW.pdf
Availability of MS3474L12-10SW
QUANTITY
MS3474L12-10SW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L12-10SW
Internal Part NumberEIS-MS3474L12-10SW
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions10
Shell Size - Insert12-10
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L12-10SW
Related LinksMS3474L, MS3474L12-10SW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L12-10SW Details Description
Related parts for MS3474L12-10SW
IC DAC R-R 14-BIT OCTAL 16-SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES MULT OHM SC74A datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 2CH 3.75SPS 8MSOP datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 66MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 750MA 50 MOHM datasheet.pdf