Amphenol Aerospace Operations MS3474L14-12PLC
MS3474L14-12PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-12PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 12POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3474L14-12PLC.pdf
Availability of MS3474L14-12PLC
QUANTITY
MS3474L14-12PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-12PLC
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-12PLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions12
Shell Size - Insert14-12
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (4), 20 (8)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-12PLC
Related LinksMS3474L, MS3474L14-12PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L14-12PLC Details Description
Related parts for MS3474L14-12PLC
POLARIZING KEY (SOCKET CONN) datasheet.pdf
IC DAC MULT VOLTOUT 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
SWITCH DIP FLUSH 16POS T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 12 BIT 3US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
TERMINAL SCREW HORZ PC MNT BLK datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 82NH 840MA 70 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 520MA 550 MOHM SMD datasheet.pdf