TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L14-15AY
MS3474L14-15AY picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-15AY
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN
Datasheet Download
MS3474L14-15AY.pdf
Availability of MS3474L14-15AY
QUANTITY
MS3474L14-15AY Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-15AY
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-15AY
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions15
Shell Size - Insert14-15
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16 (1), 20 (14)
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-15AY
Related LinksMS3474L, MS3474L14-15AY Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L14-15AY Details Description
Related parts for MS3474L14-15AY
RES SMD 1.6K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
MOD PWR ENT DUAL STG COMPACT 6A datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
CAP FILM 1600VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf