TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L14-18PY-LC
MS3474L14-18PY-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-18PY-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 18POS PIN
Datasheet Download
MS3474L14-18PY-LC.pdf
Availability of MS3474L14-18PY-LC
QUANTITY
MS3474L14-18PY-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-18PY-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-18PY-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions18
Shell Size - Insert14-18
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-18PY-LC
Related LinksMS3474L1, MS3474L14-18PY-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L14-18PY-LC Details Description
Related parts for MS3474L14-18PY-LC
IC AUD/VID ENCODER MPEG 208-SQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 5VOUT SMD datasheet.pdf
TIMER SS REPEAT CYCLE 11PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
ROUND SPACER #6 PVC 23.75MM datasheet.pdf
RES 2.74M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 150PF 2% 16VDC 0603 datasheet.pdf