TE Connectivity Deutsch Connectors MS3474L14-19P-LC
MS3474L14-19P-LC picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L14-19P-LC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN
Datasheet Download
MS3474L14-19P-LC.pdf
Availability of MS3474L14-19P-LC
QUANTITY
MS3474L14-19P-LC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L14-19P-LC
Internal Part NumberEIS-MS3474L14-19P-LC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-C-26482 G Series II, AFD
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert14-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L14-19P-LC
Related LinksMS3474L1, MS3474L14-19P-LC Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
MS3474L14-19P-LC Details Description
Related parts for MS3474L14-19P-LC
LABEL TT S LAM WHT 2.00 X 1.50" datasheet.pdf
RES SMD 200K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V NP0 1812 datasheet.pdf
SSR SIP 25A/240VAC 3-15VDC datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A SMV datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT-DB 10A 120V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
PLUGINSIDE ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf