Amphenol Aerospace Operations MS3474L16-8A
MS3474L16-8A picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L16-8A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3474L16-8A.pdf
Availability of MS3474L16-8A
QUANTITY
MS3474L16-8A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L16-8A
Internal Part NumberEIS-MS3474L16-8A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions8
Shell Size - Insert16-8
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L16-8A
Related LinksMS3474, MS3474L16-8A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L16-8A Details Description
Related parts for MS3474L16-8A
TERM BLOCK PLUG 15POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER CAN HI-SPD 8-SOIC datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP THIN FILM 10PF 100V 1210 datasheet.pdf
MINIATURE BASIC SWITCH datasheet.pdf
RES CHAS MNT 100 OHM 10% 100W datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf