Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-11BZ
MS3474L18-11BZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-11BZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 11POS JAM NUT SKT
Datasheet Download
MS3474L18-11BZ.pdf
Availability of MS3474L18-11BZ
QUANTITY
MS3474L18-11BZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-11BZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-11BZ
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-11BZ
Related LinksMS3474L, MS3474L18-11BZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-11BZ Details Description
Related parts for MS3474L18-11BZ
RES SMD 29.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO -24V 0.1A TO92-3 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 1.5K OHM 16DIP datasheet.pdf
SIDACTOR BI 190V 400A 2QFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% AXIAL datasheet.pdf
MODULE ZIGBEE PRO HP U.FL CONN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf