Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-11SZ
MS3474L18-11SZ picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-11SZ
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 11POS JAM NUT SCKT
Datasheet Download
MS3474L18-11SZ.pdf
Availability of MS3474L18-11SZ
QUANTITY
MS3474L18-11SZ Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-11SZ
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-11SZ
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert18-11
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationZ
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated1000VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-11SZ
Related LinksMS3474L, MS3474L18-11SZ Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-11SZ Details Description
Related parts for MS3474L18-11SZ
CONN RCPT 3POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZ5 M20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 EXTEND datasheet.pdf
BATTERY ALKALINE 1.5V D datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN +/-3.3VOUT datasheet.pdf
JACK SCREW HEX 4-40 datasheet.pdf
RES 31.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W DO204AL datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
DIP CABLE 28POS datasheet.pdf