Amphenol Aerospace Operations MS3474L18-32A
MS3474L18-32A picture photo
Mfg. Part Number
MS3474L18-32A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT PIN
Datasheet Download
MS3474L18-32A.pdf
Availability of MS3474L18-32A
QUANTITY
MS3474L18-32A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3474L18-32A
Internal Part NumberEIS-MS3474L18-32A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3474L18-32A
Related LinksMS3474, MS3474L18-32A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3474L18-32A Details Description
Related parts for MS3474L18-32A
CONN FPC TOP 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
DIODE MODULE 2KV 1100A POWRBLOK datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 75.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 22UF 10V X5R 1210 datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLEAN & STRIP UNITIZED WHEEL 7S datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 2COAX+4LV SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf